WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp İletişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
0 531 345 06 59
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Su Kaçağı Bulma Süreci Dert Olmaya Başlarsa? | Çorlu Hizmet Tesisat Yanınızda!

16 Temmuz 2017
1 kez görüntülendi

Su Kaçağı Bulma Süreci Dert Olmaya Başlarsa? | Çorlu Hizmet Tesisat Yanınızda!

Su Kaçağı Bulma

Ev ve ofislerimizin farkedilmeyen kısımlarında meydana gelen su kaçakları, eskiden alt ya da yan komşumuzun şikayetleri ile fark edilebiliyordu. Günümüzde ise yapı içinde duvarlarda ve tavanda küflenme meydana gelirken ıslanma, boya ve sıvalarda dökülmeler, pis koku, rutubet, nem gibi belirtilerle hali hazırda kendini gösterebiliyor.

Su kaçağı bulma

Su kaçağını bulmakta faydalanabileceğimiz yöntemler nelerdir?

Teknolojik gelişmeler hız gösterdikçe lavabo ve banyolarımızdaki tesisatlarda oluşan kaçakları saptamak da bir hayli kolaylaşır oldu. Ancak sızıntıdan şüphelenmemiz durumunda bizim de fark edebileceğimiz bazı fiziksel yöntemler var:

Gözle görerek tespit: Su sızıntısının olduğu açıktaki musluk ve tesisat borularında görünür birikintiler oluşabilir. Bunun yanı sıra fayansların altında kalan banyo ve mutfak tesisatları, kaçak durumunda fayansların derzlerinde sarartılar meydana getirir. Bu sarartılar gözle görülerek su kaçağı anlaşılabilir.
Duyarak tespit: Mutfak ya da banyo tesisatlarındaki kaçaklarda genellikle tiz bir kaçak sesi duyulur. Bu ses takip edilerek su kaçağı bulunabilir.
Nem kokusu ile tespit: Çok güvenilir bir tespit yöntemi olmasa da banyo ve tuvalet tesisatı kaçakları nem ve küf kokusu yaratabilirler. Bazı durumlarda yan dairelerdeki su kaçakları bizim yaşama alanımıza akıntı veya damlacık şeklinde yansıdığından görülemeyen yerlerde ancak koku ile anlaşılabilir.

Su kaçağı fark ettiğimizde ne yapmalıyız?

Su kaçağı bulma

Su kaçağı bulma

Yaşama alanlarımızda yer alan mutfak, kombi, banyo ya da tuvaletlerimizde meydana geldiğini düşündüğümüz bir su kaçağı fark edersek yapacağımız ilk iş uzman bir tesisatçıdan yardım istemek olacaktır. Yardım talebinde bulunduğumuz uzmanlar gelinceye kadar tüm vanalar kapatılmalı ve sızıntı mevcut ise su kaçağının elektrik tesisatına gidişi önlenmelidir.

Ayrıca komşularımıza zarar vermemek adına ve kendi açımızdan da su faturalarının aşırı şekilde yüklenmesinin önüne geçmek için her çeşitteki yüzeylerde ve duvarda oluşabilecek sızıntı ya da sızıntı belirtilerine önem gösterilmeli ve derhal yardım alabileceğimiz uzman tesisatçılar ile durumu paylaşmalıyız.

Küçük de olsa tesisatlarımızda tespit ettiğimiz su sızıntılarının önemsenmediği hallerde gereksiz bir su sarfiyatı ve akabinde yüksek meblağlı faturayla karşı karşıya kalabileceğimiz unutulmamalıdır. Ayrıca bu türden su kaçakları tesisatımızın daha çabuk eskimesine yol açarak ileride daha büyük sorunlara da neden olabilmektedir.

Bütün çabalara rağmen rağmen su kaçağı bulma ve tamir ettirme konusunda bir problem yaşıyorsanız,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?