WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp İletişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
0 531 345 06 59
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Su Borusu Donarsa Ne Olur?

16 Temmuz 2017
2 kez görüntülendi

Su Borusu Donarsa Ne Olur? | Çorlu Hizmet Tesisat

Kışın Su Borusu Donarsa Ne Olur?

Eğer soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, kış aylarında su borularının donup patlaması gibi durumlara yabancı değilsinizdir. Peki, neden kış aylarında su borusu patlar? Bunun yanıtı çok basit: Çünkü su, donunca hacim olarak genişler ve ister metal olsun, isterse plastik; içinde bulunduğu borulara sığamaz. Sonuçta suyun uyguladığı basınçla su boruları patlayabilir.

Soğuktan sık patlayan borular deyince evin içi tesisatının dışında kalan borular, havuz boruları, bahçelerdeki yağmurlama hatları akla gelir. Halbuki aynı tehlike evlerin iyi ısıtılmayan alanlarındaki su borusu tesisatları için de geçerlidir. Örneğin mutfağınızdaki tezgah altı borular, çok kullanmadığınız tavan arasında ya da araba garajında yer alan borular da aynı tehlike ile karşı karşıyadır. Yalıtımı olmayan dış duvar boruları ise direkt tehlike arz ederler.

Su borusu donmaktan nasıl korunur?

Bazı küçük tedbirler alarak soğuk havalarda patlama tehlikesi olan su borusu tesisatlarınızı koruyabilirsiniz.

1- Eğer açıkta bir havuzunuz ya da fıskiyeniz varsa, üretici firmanın talimatları doğrultusunda kış gelmeden önce borulardaki suyu boşaltmalısınız. Direkt su borusunun içine dökülecek şekilde antifriz kullanmak, doğru bir yöntem değildir. Bunun en önemli nedeni ise antifrizlerin, çevre sağlığına zarar vermeleridir.

2- Dışarıda kullanılan hortumları kış gelmeden önce kaldırmalısınız.

3- Evinizdeki iyi ısıtılmayan garaj, çatı katı, dolap altı gibi alanlarda yer alan su borularını izole etmelisiniz. Bunun için kullanacağınız bir gazete kağıdı bile işe yarayacaktır.

4- Soğuk kış günlerinde eğer içeride su borusu varsa, garaj kapınızı mutlaka kapalı tutmalısınız.

5- Mutfak ve banyo dolaplarınızın kapaklarını belirli aralıklarda açık tutarak, ılık havanın su borusu çevresinde sirküle olmasını sağlamalısınız.

6- Çok soğuk günlerde evden çıkarken evdeki ısıtma sistemini tam olarak kapatmak yerine düşük ayarda açık bırakmalısınız. Bu sayede su borularının donma tehlikesine karşı önlem almış olursunuz.

Su borusu konusunda yardıma mı ihtiyacınız var?

Bütün önlemlere rağmen su borusu patlaması gibi bir durumla karşılaşırsanız,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?