WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp İletişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
0 531 345 06 59
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Petek Temizliği Ne Gibi Faydalar Sağlar? | Çorlu Hizmet Tesisat

16 Temmuz 2017
1 kez görüntülendi

yrPetek Temizliği Ne Gibi Faydalar Sağlar? | Çorlu Hizmet Tesisat

Petek Temizliği

Bir günde dört mevsimin yaşanabildiği coğrafyamızda özellikle kış günlerinin soğuk ve sert koşullarını evde nasıl geçireceğimiz yaz aylarından aklımızı kurcalamaya başlar. Isınma ihtiyacımızı farklı gereçlerle karşılıyor olsak da  günümüzde en yaygın kullanılan ısınma sistemi doğal gazlı kombi sistemidir. Evi saran petekler randımanlı bir şekilde çalıştığında bir sobadan daha yaygın ısıtma sağlar.

petek temizliği

Petek temizliği ne zaman yapılmalı?

  • Sanılanın aksine petek içinde siyah su bulunması peteklerin temizlik zamanının geldiğini göstermez. Su, kahverengi bir kıvam aldığında ise temizliğe başlayabilirsiniz.
  • Kombiniz su sirkülasyonu hatası veriyor ise temizlik zamanı gelmiş olabilir.
  • İyi şekilde ısıtan peteklerinizin ısıtma performansı bir anda yarı yarıya düştüyse yine temizlik ihtiyacı doğmuş olabilir.
  • Kombi filtresi sık tıkanmaya başladı ise peteklere göz atmanızda fayda var.
  • Yüksek meblağlı faturalar geldiği halde ısınamıyorsanız temizlik ihtiyacı doğmuş demektir.
  • Yeni tesisatlarda inşaat molozları ve çöpleri tesisat borularına kaçtı ise tesisat temizliği gerekebilir.
  • Petek içlerinde özellikle mevsim geçişlerinde hava birikmesi normal sayılabilecek bir durumdur. Peteklerde hava birikti ise düz bir tornavida ile peteğin sol üst köşesinde bulunan purjör vanasını gevşeterek havanın çıkışını su gelinceye kadar boşaltabiliriz.

Petek temizliğinin faydaları nelerdir?

petek temizliği

petek temizliği

Peteklerimizin içinde zamanla biriken kir, pas ve tortular ısıtma kalitesini düşürür. Kombi arızaları da tıpkı petek arızaları gibi peteklerde biriken tortu ve pastan kaynaklanır. Hatta bazı durumlarda kombinin çalışırken yüksek ses çıkarmasından zorlandığını anlayabiliriz. Bu durum peteklerin tıkandığı anlamına gelir. Uzman ekiplerce peteklerin temizliğinin petek temizleme makinesi ile yapılması gerekir. Ayrıca temizlik yapıldıktan sonra peteklerdeki ısınma oranı çok artacağı gibi yakıt tüketiminde yaşayacağınız tasarrufu da faturanızda fark edebilirsiniz.

Makine ile petek temizliği

Petek temizleme işleminde tazyikli su ile peteklerin içi temizlenirken kullanılan kimyasal ile biriken kireç çözülür, tortular incelir. Peteğin diğer kısmına takılan filtre borusu ise gelen pis suyu çekerek kiri, pası kendi hapseder. Peteklerin yerinden sökülerek temizlenmesi iyi bir seçim değildir. Bu yöntem ile pimaş içleri kirli kalmaya devam edecektir. Önemli olan tesisat içinin temizliğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?