WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp İletişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
0 531 345 06 59
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

16 Temmuz 2017
1 kez görüntülendi

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır? | Çorlu Hizmet Tesisat

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Ev veya iş yerlerimizde su kaçağının ortaya çıktığı durumda ilk yapılması gereken, kaçak olduğundan şüphelenilen su tesisatını dinleme cihazı ile dinlemektir. Bu işlemden sonra yapılması gereken şey ise evinizin ana su vanasını, su saatinden kapamak olacaktır. Kaçak vanada ise vana değiştirilerek kaçağın engellenmesi sağlanır.

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

 

Çoğu su kaçağı vakası sıcak su vanasından kaynaklandığından bu durumda ilk göz atılacak tesisat, sıcak su tesisatıdır. Uygun olan bir sıcak su tesisatına kaçak cihazı monte edilir. Bu cihaz sayesinde su tesisatı kaçak durumuna karşın test edilmiş olur.

Eğer basınçta bir düşüş ya da artış var ise mevcut tesisat, dinleme cihazları ile dinlemeye alınır. Bu işlem aynı şekilde soğuk su tesisatına da uygulanır. Tesisatta hapsolmuş suyun sızma durumu kontrol edilerek kaçağın yeri belirlenebiliyor ise müdahale edilir.

Biz, su kaçağını nasıl anlayabiliriz?

Ev ve iş yerlerinde kullandığımız su tesisatında oluşabilecek kaçağın erken tespiti için bizim de yapabileceğimiz birtakım gözlemler mevcuttur. Eğer su tesisatında bir kaçak mevcut ise:

  • Su tesisat sayacımız hiçbir vana ve musluk açık değilken hareket gösteriyordur. Tüm vana ve muslukları kapayarak gözlemlememiz gerekir.
  • Nem ve kanalizasyon ortamını seven haşereler ile olası bir su kaçağı durumunda kaçağın olduğu yerlerde sıkça karşılaşabiliriz.
  • Tuvalet ve banyomuzun fayanslarından geçen tesisatı yenilemişsek ve halihazırda hala alt katta oturan komşumuzun tavanında rutubet, nem ve su kaçağına bağlı damlacıklar görülüyor ise kaçak devam ediyordur. Alt kat komşumuzdan tesisat onarımının sonrasında da tavanının son durumu hakkında bilgi almalıyız.
  • Olası bir kaçak herhangi bir belirti vermeden sadece faturamıza da yüksek bedellerle yansıyabilir. Güncel faturalarınızı önceki, kullanılan su miktarlarını da göz önünde bulundurarak önceki aylarda gelen faturalarla kıyaslayın.
  • Duvar ve yerlerdeki kaçak durumlarında, fayanslarda ya da fayans derz aralıklarında sararmalar, küflenmeler görülebilir. Bu gibi durumlarda tesisatçımıza haber verebiliriz.

Peki, kırmadan su kaçağı nasıl tespit edilir? Profesyonel ekipler hangi ekipman ve teknolojileri kullanarak kırmadan su kaçağını bulabilir?

Kırmadan su kaçağı tespiti ve tamiratı nasıl yapılır?Profesyonel bir su tesisatçısı ekibi tarafından en çok kullanılan yöntemler aşağıdaki gibidir:

  • Termal kamera ile kırmadan su kaçağı tespiti

Su kaçağı olup olmadığını kesin olarak tespit edebilen bu yöntem, kaçağın yerini belirlemek için çok etkili değildir.

  • Diğer kamera sistemleri ile kırmadan su kaçağı tespiti

Bu yöntemle genellikle pis su borularındaki su kaçaklarının tespitinde etkili olmaktadır. Kamera pis su giderlerinde kırılmış ya da birbirinden ayrılmış boruları tespit eder, dolayısıyla sadece su kaçıran yerin üzerindeki bölüm açılır ve tamir edilmeye başlanır.

  • Akustik cihazlarla kırmadan su kaçağı tespiti

Su kaçaklarında en etkili ve en yaygın yöntem akustik cihazların kullanımıdır. Maliyeti düşüktür, hızlı sonuç alınır. Genellikle temiz su tesisat borularındaki kaçaklarda etkili olur. Maliyeti düşük olması ve hızlı sonuç vermesi iki işe yarar. Kaçak tespit edilirse, hemen tamirat işlemine başlanır. Tespit edilemezse, kaçağın diğer su tesisatı sitemlerinde olduğu düşünülür ve hemen diğer yöntemlere baş vurulur.

Çorlu Hizmet Tesisat Su tesisatı ile ilgili sızıntı, tıkanma ve kırılma gibi acil tamirat gerektiren tüm durumlarda, size konusunda uzman ve donanımlı tesisatçı ekibini göndererek sorunu hızlı ve garantili bir biçimde çözer.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?