WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp İletişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
0 531 345 06 59
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Doğalgaz Tesisatı Hakkında Faydalı Bilgiler

16 Temmuz 2017
2 kez görüntülendi

Doğalgaz Tesisatı Hakkında Faydalı Bilgiler | Çorlu Hizmet Tesisat

Doğalgaz ve Doğalgaz Tesisatı

Doğalgaz tesisatı ile ilgili detaylara girmeden önce doğalgaz hakkında birkaç bilgi verelim.

Doğalgaz Tesisatı

Doğalgaz Tesisatı

Evlerimizde ve iş yerlerimizde kullandığımız ısıtma sistemleri, hem ısınma performansı hem de tüketim maliyeti anlamında oldukça önem arz etmektedir. Günümüzde, güvenlik ve konfor gibi sebeplerle yaygın olarak kullanılan doğalgaz, bu konuda liderliği ele geçirmiş durumdadır. Sağladığı avantajların yanı sıra doğalgaz çevre dostu bir ısınma alternatifi olarak da dikkat çekmektedir. Hal böyle olunca, özellikle büyük şehirlerde, ev ve iş yeri seçiminde doğalgaz kullanımı tercih edilmektedir.

Doğalgaz nedir?

Petrolün bir türevi olan doğalgaz, aslında yer kabuğunun altındaki fosil kaynaklı bir çeşit yanıcı gaz karışımıdır. Dünyada hemen hemen tüm kıtalarda üretilebilme olanağına sahip doğalgaz zehirsiz, renksiz, kokusuz ve havadan daha hafif bir gazdır. Yanma sonucu çevreye verdiği zarar diğer yakıtlara göre çok daha azdır.

Doğalgaz taşıma, işletme, bakım maliyetinin düşüklüğü, depolama ve stoklama maliyetinin olmaması, emniyetli dağıtımı ve kullanımı açısından tüm dünyada yoğun olarak tercih edilmektedir. Doğalgazdan doğabilecek en önemli tehlike gaz kaçağıdır.

Doğalgaz tesisatı ile ilgili bir kaçak olması halinde alınacak önlemler

Doğalgaz tesisatlarında oluşabilecek bir doğalgaz kaçağı ile karşılaşmanız halinde aşağıdaki adımları atmanızı öneririz:

– Elektrik düğmesi açıksa kapatın, kapalıysa kesinlikle açmayın
– Bütün kapı ve pencereleri açarak ortamı hemen havalandırın
– Akabinde girişteki ana vanayı hemen kapatın
– Bütün gaz armatürlerini kapatın
– Kibrit, çakmak, sigara gibi yanıcı maddelerden uzak durun, gaz kaçağı olma ihtimali olan ortamlara açık alevle girmeyin
– Gaz bulunmayan bir ortamdan derhal ilgili gaz dağıtım şirketini arayın

Doğalgaz tesisatı bölümleri

Doğalgaz ile ilgili genel bilgilerden sonra doğalgaz tesisatının hangi parçalardan oluştuğuna değinelim.

1. Doğalgaz tesisatı ana vanası

Binaya verilen gazı tamamen güvenli şekilde kesebilmek veya binada yer alan bir daireye giden gazı kontrol edebilmek maksadıyla hat başına yerleştirilen bir bağlantı aparattıdır. Binalarınızda özel sızdırmazlık özelliğine sahip TS EN 331 ve TS 9809 normlarına uygun küresel vanalar kullanıldığından emin olun.

2. Dağıtım borusu

Ana emniyet vanası ve regülatörden hemen sonra başlayan dağıtım boruları, gaz sayaçlarının giriş bağlantılarına kadar düşey veya yatay olarak konumlanır.

Doğalgaz Tesisatı

Doğalgaz Tesisatı

3. Kolon borusu

Düşey olarak konumlanan borulardır.

4. Sayaç bağlantı hattı

Kolonlar ile sayaç girişi arasında bulunan boru bloğudur.

5. Tüketim hattı

Sayaçtan en son ayırım noktasına kadar olan ana borudur.

6. Ayırım hattı

Tüketim hattından çıkıp ve cihaz bağlantı vanasına kadar olan borulardır.

7. Cihaz bağlantı hattı

Cihaz bağlantı vanasından cihaza kadar olan hattır.

Doğalgaz tesisatı ile ilgili boruların döşenmesinde nelere dikkat edilir?

Sızdırmazlık: Tüm bağlantılarda amacına uygun sızdırmazlık malzemeleri ile sızdırmazlık macunu, keten gibi malzemelerin kullanılması önem arz eder. Tüm doğalgaz tesisatlarının projeye uygun olarak döşenmiş olduğundan emin olun. Ayrıca yetkili tesisat firması ve gaz kuruluşu yetkilileri tarafından doğalgaz tesisatının test edilme durumunu mutlaka sorgulayın.

Konum: Doğalgaz tesisatına ait boruların erişilebilir olması acil durumlarda müdahale edilebilmesi ve dönemsel kontrollerin yapılabilmesi açısından önemlidir. Borular asansör boşlukları, havalandırma kanalları gibi kapalı alanlarda konumlanmamış olmalıdır.

Güvenlik: Tüm boruların ve doğalgaz tesisatını oluşturan elemanların korozyona ve mekanik darbelere karşı tam olarak korunmuş olması gerekir. Gaz taşıyıcı çelik borular binaya bir tehlike anında kolayca ulaşılabilen bir noktadan giriş sağlamalıdır. Elektrik akımlarına karşı doğru uzaklıklarda bulunmalı, gerekli yalıtım işlemlerinden geçmiş olmalıdır.

Gaz kaçak dedektörü nedir?

Gaz kaçak dedektörü, ortamdaki gaz sızıntısı yoğunluğunu ölçmek için tasarlanan bağımsız bir gaz alarm cihazıdır. Gaz sızıntısı belirli bir değere ulaştığı anda, ışıklı ve sesli uyarı veren kaçak gaz dedektörleri, doğalgaz kaçaklarının verebileceği zehirlenmeler, patlamalar ve yangınların önüne geçilmesine olanak tanır.

Daireniz içerisindeki doğalgaz tesisatında acil tamirat gerektiren durumlarla karşılaştığınızda,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?